Історія кафедри
- Одна з старіших кафедр Харківського університету. Створена як лабораторія приодничо-наукового відділення механіко-математичного факультету, вона незабаром стає самостійною кафедрою біологічного факультету Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. У початку її створення були видатні вчені: доктор зоології (1905), заслужений професор Харківського університету (1919), видатний фізіолог и гістолог Микола Федорович Білоусов, фізіолог, академік АН України (1926), доктор медицини (1877), професор (1893), заслужений діяч науки України (1926), заслужений професор.
- О.В. Нагорний керував кафедрою з 1929 до 1953 р. В.М. Нікітін з 1953 до 1989, А.І. Новікова з 1989 до 1990, В.А. Бондаренко з 1990 до 2020 р.
- Вагомим внеском у фізіологію тварин було створення О.В. Нагорним у 1929 р. наукової школи вікової фізіології, біохімії і біофізики, яку подальше розвивали його учні – випускники кафедри: академік АН України І.М. Буланкін, академік АН України В.М. Нікітін. В 1930 р. на базі кафедри О.В. Нагорний сумісно з І.М. Булакіним і Г.Ф. Арнольдом створює Харківський філіал зообіологічного інституту (з 1933 р. науково-дослідний зообіологічний інститут при харківському університеті), де керували віварієм працівники кафедри О.М. Мамай, О.П. Коченков, а потім Я.К. Петкевич.
- Основні напрямки досліджень кафедри:
- Концепція порушення оптимальної структури і функції генома як причина старіння (В.М. Нікітін, А.І. Клименко, В.І. Махінько, А.Б. Малишев, М.Я. Шевцова, Н.О. Шоно, В.А. Бару).
- Функціональне значення для вікового розвитку тваринного організму сполучної тканини (Є.Е. Перський, Л.В. Васильєва, О.В. Наглов, Н.А. Нікітіна, А.В. Гамова).
- Механізми подовження життя при використанні моделі калорійно обмеженою дієти (О.П. Сілін, Ю.А. Мороз, Б.В. Кулаченко, В.А. Шеданія, Т.І. Кічко).
- Вікові особливості нейроендокринної регуляції функцій при старінні (А.А. Рубановська, А.О. Пашкова, Л.М. Блок, А.І. Новікова, О.І. Галавіна, В.В. Мартиненко, М.В. Гунько).
- Онтогенетичні зміни білково-ліпідних спектрів (Н.О. Бабенко).
- Зміни біохімічних і біофізичних показників діяльності клітин в онтогенезі та особливості мембранного транспорту (Бондаренко В.А., Шех В.Є.).
- Викладачі кафедри мають вищу кваліфікацію – 2 доктора наук і 6 кандидатів. При кафедрі діє аспірантура за спеціальністю „фізіологія людини та тварин”, захищено понад 50 кандидатських дисертацій (у тому числі 7 іноземними громадянами), надруковано 47 монографій.
- З 2000 р. на кафедрі розробляється новий напрям досліджень з можливих шляхів адаптації тваринного організму к умовам зовнішнього середовища. Показано, що в залежності від тривалості впливу вмикаються епігенетичні або аллостатичні механізми регулювання, що дозволяє більш пластично пристосуватися до шкідливих умов.
- У 2007 р. однією з перших в Україні кафедра фізіології людини і тварин отримала грант і комп'ютерне обладнання від міжнародних організацій (People for Animal Rights Germany та InterNich) для забезпечення читання загальних і спеціальних курсів з використанням біоетичних технологій.
- Одним з перспективних напрямів дослідження кафедри з 2011 р. є розробка засобу ранньої діагностики захворювань за допомогою нанотехнологій. Встановлено, що використання наночасток магнетиту (препарат ІКНБ) дозволяє діагностувати рак молочної залози на ранніх стадіях за допомогою томографічного дослідження.
- Наразі на кафедрі працюють 1 доктор наук, 6 доцентів, 7 ст. викладачей. Кафедра забезпечує викладання 15 загальних курсів на біологічному, медичному, радіофізичному, психологічному, фізичному, філософському факультетах, читається 28 спецкурсів і 6 спецпрактикумів.
- За час існування кафедрі підготувала значну кількість спеціалістів, які працюють не тільки у ближньому зарубіжжі (країни СНД), а й в Німеччині, Канаді, Словаччині, США, Швеції.
Кафедра сьогодні
Зараз кафедрою керує доктор біологічних наук, професор Тетяна Петрівна Бондаренко. Крім того, на кафедрі працюють 6 доцентів, 2 старших викладача, 7 осіб учбово-допоміжного персоналу.